Берген – столица на рибното изобилие в царството на фиордите

Последна промяна на 25 October 2017 в 07:21 939 0

Берген е град, в който времето се променя често и затова чадърът е неизменен аксесоар за жителите и гостите му.
От няколко години квартал „Бриген” е включен в списъка на ЮНЕСКО за паметниците на световното културно наследство. Вълнуваща е гледката при залез слънце на боядисаните в ярки цветове фасади на дървените къщи с островърхи покриви. Многобройните складове по тесните улички са се превърнали в ателиета на художници, в модни бутици и заведения.

Още от ХІІ век търговци от германски племена си дали сметка за големия потенциал на това малко норвежко пристанище, скътано между седем хълма и защитено от морските бури с цяла огърлица малки острови. През средновековието те основали „Ханса”, търговска гилдия, която впоследствие открила четири европейски бюра по кейовете на квартал „Бриген”. По онова време град Берген се разраства като оживено средище на търговията със сушена риба и постепенно се превръща във втория по големина и значение град на Норвегия след Осло. Независимо че е бил опожаряван седем пъти, през 1702 г. историческата му част е била изцяло възстановена по оригиналните планове, такава се е запазила и до наши дни. Приятно място за развлечение е и хълмът Улрикен, висок 643 метра, до който се стига пеша или с кабинков лифт. В подножието му е църквата „Света Мария”, една от най-красивите постройки в нормандски стил в Норвегия. От върха на хълма се открива красива гледка към пристанището Торгет, което е второ по големина в страната. Оттам тръгва крайбрежният експрес „Хюртигрютен”. Плаващият мастодонт свързва северната и южната част на Норвегия и е смятан за истинска национална институция.

От центъра на Берген е прокаран фуникулер (вид транспортно средство с въжена тяга), с който за осем минути се стига на върха на Флойен, една от седемте планини, които обграждат Берген. От пристанището всеки ден по два пъти огромен кораб потегля на няколкочасов круиз из лабиринтите на фиордите. Панорамата е изумителна. Най-голямата концентрация на фиорди е между Берген и Трондхайм. На север, в провинция Сонг Ог Хьордане, се намират най-големият ледник в Европа (около 80 км) и най-дълбокото езеро на Норвегия с дълбочина 514 метра. През май всяка седмица почти в цяла Норвегия се провеждат музикални фестивали, а в родния град на виртуозния пианист Едуард Григ се организират множество концерти.

Искате ли да се потопите в истинската кулинарна атмосфера на Берген, трябва да започнете с Fisketorget, рибния пазар. Независимо дали навън вали или слънце грее, рано сутрин млади мъже в сини гащеризони и лъскави оранжеви престилки разстилат енергично сергиите с лед, върху които предлагат прочутата норвежка сьомга. Имате ли възможност, опитайте сандвича от франзела с пушена сьомга, майонеза и краставичка, който се предлага на рибния пазар. За десерт препоръчват skillingsbolle (голяма канелена кифличка), или orsommerbolle (кифличка с яйчен крем) – и двете са много популярни тук. В ресторантите на особена почит са Fiskepudding (рибен пудинг), fiskekaker (солено рибно кексче), fiskeboller (рибни кюфтенца).

ТРАДИЦИОННА НОРВЕЖКА СУПА ОТ БЕРГЕН
(BERGENS FISKESUPPE)
Продукти за 6 порции: За фината част от супата: 40 г пащърнак, 80 г моркови, 1 картоф, 6 зърна черен пипер, 1 суп. лъж. магданоз, 1 дафинов лист, 3 пръчки целина (с листата), 1 кг рибни дреболии (глави, опашки и др.).
За едрата част от супата: 70 г моркови, 40 г ситно нарязан пащърнак, 500 г нарязано на парченца рибно филе (камбала или треска), 70 г бялата част на праз лук (ситно нарязана) или пера зелен лук, 2 жълтъка, сол, черен пипер на вкус, 3 суп. лъж. магданоз (ситно нарязан), 6 суп. лъж. бита сметана или кисело мляко.
Ще започнем с приготвянето на фината част от супата. Първо обелете и нарежете всички продукти. Нарежете ги на едро и ги сложете да се варят. Рибните глави и опашки сложете в тензух и го завържете, така че в бульона да не попаднат костици. След като водата кипне, намалете котлона, оставете тенджерата леко открехната и оставете продуктите да се варят на слаб огън за около час. Извадете сварените и поохладени зеленчуци и ги намачкайте с вилица. Дафиновия лист, пиперчетата и тензуха с рибните глави изхвърлете. След това върнете в тенджерата зеленчуковата каша.
Сега измийте и обелете морковите, пащърнака и рибата. Нарежете ги на дребно и ги прибавете в тенджерата със ситната част от супата. Добавете вода. След като кипне, намалете огъня и оставете продуктите да къкрят за около 20 минути. Прибавете лука и оставете супата да къкри още 2 минути. После махнете тенджерата от огъня и внимателно извадете единствено рибата от водата. Вземете една купа и разбийте жълтъците. Започнете да прибавяте по малко от горещата супа в купичката с разбитите жълтъци. Сипете застройката с тенджерата, като бъркате постоянно. После разкъсайте рибата на малки парченца и я прибавете в супата. Добавете сол и черен пипер на вкус и отново сложете супата на котлона. Оставете я да къкри на съвсем слаб огън, докато се сгъсти. Не увеличавайте температурата, иначе ще се пресече. Накрая сервирайте супата в подходящи купички и я поръсете със ситно накълцан магданоз. Сложете и лъжичка сметана.


РИБЕН ОГРЕТЕН
Продукти за 4 порции: 2 суп. лъж. маргарин, 3 ½ ч. лъж. брашно, ¾ чашка пълномаслено прясно мляко, сол, прясно смлян бял пипер, индийско орехче, 2 чаши риба от консерва или сварена риба, 2 яйца, 2/3 чаша галета или трохи от хляб, 1 ч. лъж. масло.
Първо загрейте фурната до 160 градуса.
Сложете в купичка маргарина и го разтопете на водна баня. След това прибавете брашното, после бавно добавете прясното мляко, като бъркате непрекъснато. Ако е необходимо, пресипете сместа в тенджера и я сложете на котлона. Сместа трябва да се сгъсти. След това прибавете рибата. Разбийте яйцата и ги прибавете към сместа.
Вземете една тавичка и я подмажете, след което поръсете с галета. Изсипете в нея сместа с рибата и я подравнете отгоре с помощта на шпатула или лъжица. Накрая поръсете с галета и отгоре поръсете с парченца масло. Пече се на водна баня, затова вземете фабричната тава на фурната, ако има такава, или по-голяма тава и разстелете на дъното й чиста кърпа. Сложете върху кърпата тавата с ястието (за повече стабилност) и напълнете голямата тава с вода, която да стига до половината на малката тава. Изпечете ястието на 190 градуса за около 25 минути. Сервирайте всяка порция с малко масло отгоре. За гарнитура сервирайте едно твърдо сварено яйце и зелева салата.